23.6.09

Zagoń rower do roboty vol. 1.0, Łódź - wyniki ankiety

Przez dwanaście dni, w ramach akcji "Zagoń rower do roboty" można było wypełnić ankietę codziennego łódzkiego rowerzysty. Oto jej wyniki:

Ankietę wypełniono 214 razy, z czego w ponad 97% przypadków udzielano wiarygodnych i istotnych (pełnych) odpowiedzi. Poza dwiema mało prawdopodobnymi wypełnieniami, nie wziąłem pod uwagę do analizy trzech kolejnych ankiet, w których nie udzielono odpowiedzi na większość pytań. Pod uwagę brałem ankiety z brakiem odpowiedzi na najwyżej jedno pytanie. W zdecydowanej większości tym pomijanym "pytaniem" było podanie trasy najczęstszych podróży. Nie odpowiedziano na nie w 32,5% przypadków. Zatem można przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że pozostałe 67,5% to łodzianie, Ci pozostali mogli nimi nie być. Co do odpowiedzi na to "pytanie", podam je niebawem, gdyż ich opracowanie wymaga więcej czasu.

Zdaję sobie sprawę, że ankieta przeprowadzona wśród Osób odwiedzających bloga nie może być reprezentatywna dla grupy wszystkich codziennych Rowerzystów w Łodzi. Przyjrzyjmy się zatem, kto wypełniał ankiety/odwiedza Lodz Cycle Chic.

W większości byli to Panowie i Chłopcy, choć ich przewaga nie była zdecydowana. Jednak znacząca, zważywszy że w Łodzi mamy wysoką feminizację: 120 pań na 100 mężczyzn.

Najliczniejszą grupą wiekową była ta "po studiach" (w wielu przypadkach byli to jednak studenci), drugą - grupa "studencka", a za nią ustatkowani, piękni trzydziestoletni. Sprostowanie: jak łatwo zauważyć, popełniłem błąd "metodologiczny", ponieważ dwa pierwsze przedziały nie są rozdzielne. Pośpiech.

Status "zawodowy". Co ciekawe, z dwóch powyższych wykresów wynikałoby, że najliczniejszą grupą codziennych Rowerzystów (przynajmniej tych odwiedzających LCC) są ludzie już pracujący. Podobnie jak grupa wiekowa "20 - do 24 lat", grupa studencka plasuje się na drugim miejscu. W odróżnieniu od dwóch wcześniejszych kwestii, w przypadku sytuacji zawodowej można było zaznaczać więcej niż jedną opcję. Podobnie w przypadku pytania o strój, w jakim jeździmy. Widać przy tym, że na Lodz Cycle Chic trafia określona Publika. Cieszy i to, że zaglądają tu również Rowerzyści jeżdżący w wygodnych ciuchach, nie jesteśmy jakimś ściśle hermetycznym serwisem internetowym.

Przejdźmy do meritum, a więc naszych (również wypełniłem ankietę) zachowań. W tym celu wróćmy do pierwszej ilustracji, gdzie mamy podane wyniki dla dwóch pytań z prostą alternatywą. Pierwsza kwestia, sezonowości używania roweru. Jak widać sezonowość zaznacza się, gdyż z roweru przez cały rok korzysta 43% Rowerzystów. Z kolei pogoda potrafi zniechęcić jeszcze mniejszy odsetek, bo 38% spośród Nas. A zatem, większość to Rowerzyści sezonowi, ale zdecydowani na jazdę niezależnie od deszczu, wiatru itp.

Kolejna kwestia - staż Rowerzysty miejskiego. Uwidacznia się progres: co prawda z wyróżnionych grup najliczniejsi są Doświadczeni (w końcu w większości to dwudziestoparoletni Ludzie), ale gdyby zsumować trzy pierwsze przedziały wyszłoby nam ponad 58%! To świetnie oddaje, jak wzorzec zachowań się upowszechnia, niezależnie od trudnych warunków, o których poniżej:

Jak można było się domyślić, największą naszą bolączką jest niedorozwój przyjaznej infrastruktury. Dziwić może, że 79 razy nie wskazano na ten problem. Na drugim miejscu podawaliśmy niską kulturę jazdy użytkowników dróg (przewrotnie sformułowałem nazwę grupy, żeby łapali się do niej nie tylko kierowcy, ale również inni rowerzyści i piesi), a na trzecim brak stojaków w miejscach docelowych. Zatem kwestia braku miejsc parkingowych (najlepiej - bezpiecznych!) jest bardzo ważna. Tym goręcej zachęcam do logowania się przez login "zagonrower" oraz hasło "doroboty" i edytowania tej mapy. (żółte sygnaturki - parkingi pod dachem, czerwone - parkingi strzeżone, niebieskie - zwykłe stojaki).

3 komentarze:

maoam pisze...

Zaskoczyła mnie chyba jedynie przewaga tych starszych rowerzystów (ja jestem studentką i myślałam, że to nas jest najwięcej).

I poprosiłabym o kilka przykładów "inne", bo to może być zabawne… ;-)

Mihu pisze...

Wyniki ciekawe, ale można by je jeszcze jakoś fajnie pozestawiać. Na przykład zobaczyć na co narzekają studenci (najpewniej na parkingi).
Albo, na przykład, która grupa wiekowa najchętniej jeździ w kasku : )
Albo ilu ze świeżych rowerzystów deklaruje, że jeździ przez cały rok.
Może będą tam jakieś ciekawe spostrzeżenia.

I brakowało mi pytania o typ roweru na jakim się ankietowany porusza. O strój pytanie było, a wiadomo, że nie tylko strój zdobi rowerzystę. Może jeszcze kiedyś jakaś wnikliwsza ankieta w tem temacie...

wićka pisze...

O próby znajdywania zależności pokuszę się w dalszej kolejności. Dzięki za sugestie, zobaczymy na ile to się potwierdzi.