20.2.09

Czym jest "cycle chic" (1)

By unikać nieporozumień, a także by poszerzyć własną świadomość i określić swój stosunek do sprawy, warto sięgnąć do źródeł zjawiska "cycle chic".

Lekcja 1
Temat: Zanim powstało pojęcie rowerowej elegancji ("cycle chic")

Pojęcie to ukuł Duńczyk, filmowiec i fotografik, Mikael Colville-Andersen.

Idea rowerowej elegancji (unikam słowa "szyk" ze względu na jego wieloznaczność w naszym języku) jest wciąż świeża, bowiem narodziła się w 2006 r. Zaczęło się od galerii na flickr zatytułowanej pierwotnie "Rowerowa elegancja - dziewczyny z Kopenhagi na rowerach" ("Cycle Chic - Copenhagen Girls on Bikes"), której asumpt dała jedna fotografia wykonana 14 listopada tegoż roku. Natomiast, jak się możemy domyślać, ludzie jeździli na rowerach w szykownych ciuchach od samego początku czyli od momentu wynalezienia bicykla (a nawet wcześniej). Bardzo poglądową lekcję historii tego wynalazku można zobaczyć w formie pokazu slajdów na stronie Veloramy - Narodowego Muzeum Rowerowego w Nijmegen.
Wreszcie, na koniec dzisiejszej lekcji i na potwierdzenie tezy iż "bicycle chic" towarzyszył początkom dwukołowych pojazdów, filmiki z wystawy fotografii we Włoszech, wynaleziony w odmętach youtube przez wykazującego inklinację do włoskiej kultury Pana C:


Na kolejnej lekcji pobieżnie zajmiemy się tym, gdzie się podziali eleganccy rowerzyści w XX wieku, po to by pochylić się nad teorią rowerowej elegancji, zgodnie z poglądami głoszonymi przez jej dogmatyków.

P.S. W kolumnie po prawej wreszcie można wybrać najbardziej szykownego łódzkiego Rowerzystę w styczniu. Pomny jak uczciwie głosowaliście na Panie, jestem przekonany że tym bardziej odnośnie Dżentelmenów gra będzie czysta.

Summary (by patsywojt):
What does the "cycle chic" mean really? We know it started with a photo by Mikael Colville-Andersen. But in fact cycle chic was here long time before that. It was known in essence and practiced when only the bicycles became a popular means of transportation. And this post is just a reminder of that simple truth. Also we would like to remind you that the most elegant Polish cyclists can be found in Lodz...

1 komentarz:

HuBar pisze...

Przydatna lektura!
Polecam fotopstrykom ze stolycy :P